Powszechny dostęp do sieci internetowej, a także szybko rosnąca popularność portali społecznościowych sprawiają, że łatwo stracić czujność i zapomnieć, jakie są granice bezpiecznego korzystania z Internetu. Statystyki wskazują, że dzieci najczęściej zaczynają korzystać z telefonu komórkowego już w wieku 7–8 lat, a co czwarty pięcio- sześciolatek korzysta z Internetu. Objawy uzależnienia od Internetu obserwujemy coraz częściej wśród młodszych internautów, u których zauważalny jest syndrom FOMO, coraz częściej określanego mianem choroby cywilizacyjnej.
Problem bezpieczeństwa dzieci i młodzieży w sieci, zarówno na tym poziomie lokalnym jak i międzynarodowym, podkreśla idea Światowego Dnia Bezpiecznego Internetu, której głównym celem jest inicjowanie i propagowanie działań na rzecz:
- bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych,
- zaznajomienia rodziców, nauczycieli i wychowawców z problematyką bezpieczeństwa online,
- promowania pozytywnego wykorzystywania Internetu wśród wszystkich użytkowników sieci.
To właśnie w ramach tych działań uczniowie klasy 8a oraz 4a przygotowali krótkie przedstawienie dla całej społeczności szkolnej, ukazując w prosty i zwięzły sposób problem bezpieczeństwa w sieci.
Uczniowie, wcielając się w rolę członków zwykłej, normalnej rodzinny ukazali, jak szybko można wpaść w sieć uzależnienia, ale jednocześnie aktorzy oprowadzili widza po zasadach internetowego savoir – vivre~u.
W spektaklu podkreślono również, że można spędzić czas także w inny sposób niż tylko przed komputerem czy przed szklanym ekranem telewizora.
To tragiczne, ale jednocześnie zabawne przedstawienie dało dzieciom dużą porcję walorów edukacyjnych a zarazem było dla nich niepowtarzalną okazją do bezpośredniej zabawy z aktorami. Cała gama bohaterów, wartka akcja i zaprezentowany kunszt aktorski zagwarantował dobre widowisko zarówno dla małego jak i dużego widza.
Dziękujemy wszystkim uczestnikom naszego krótkiego spotkania za wielkie zaangażowanie w przygotowanie tego przedstawienia.
dodał: Krzysztof Pyc