23 kwietnia: Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich
Dzień proklamowany został w 1995 roku, na 28. Sesji Konferencji Generalnej UNESCO. Historycznie, idea święta książki ma swój początek w Katalonii i sięga roku 1930. Data obchodów – 23 kwietnia – związana jest z rocznicą urodzin lub śmierci kilku wielkich pisarzy: Szekspira, Cervantesa, Druona i Nabokova.
Czas pandemii, którego ostatnio dotkliwie doświadczamy zdaje się wyjątkowo sprzyjać lekturze – zarówno indywidualnej, dla własnej przyjemności, jak i wspólnemu czytaniu z bliskimi, przede wszystkim zaś z dziećmi, u których w ten sposób wykształca się nawyk czytania przez całe życie. Dzieląc się pasją do lektury i płynącą z niej wiedzą, stajemy się częścią wspólnoty, również międzynarodowej, i nie ma lepszego sposobu na przezwyciężenie poczucia samotności, zgodnie z zasadą: czytając, nigdy nie czujesz się sam.W tym roku dzień ten obchodzony jest po raz 27.
Szczególnego znaczenia nabiera obecnie sieć bibliotek cyfrowych, dająca dostęp do milionów książek, w tym także literatury fachowej, niezbędnej do pracy– bez wychodzenia z domu.
W tym dniu wszystkie instytucje związane z książką ; Biblioteki i książnice ogłaszają wiele inicjatyw. W akcjach można wylosować książki, dokonać tanich zakupów, czy śledzić odczyty bądź spotkania z pisarzami. W akcję zaangażował się min EMPIK, który na swojej stronie Przecinek i Kropka zaproponował atrakcje dla dorosłych, ale przede wszystkim dla dzieci. Warto śledzić!
W tym roku z inicjatywy UNESCO Światową Stolicą Książki jest Tibilisi w Gruzji.
Z inicjatywy UNESCO i Biblioteki Kongresu Stanów Zjednoczonych powstała światowa Biblioteka Cyfrowa ( World Digital Library) z zasobem 19 tys. materiałów z 200 krajów.