ZNACZĄCY SUKCES NASZEJ UCZENNICY W OGÓLNOPOLSKIM KONKURSIE RECYTATORSKIM -
“W kręgu poezji Grażyny Chrostowskiej - I miejsce dla OLIWII CYRANEK"
“W jednej też chwili porzuciła wszystko
Odsunęła jak owe niepotrzebne rzeczy.
Pożegnała nas mocnym rąk uściskiem.
Ten uścisk nam kazał miłować, wierzyć...”
W jakże szczególny sposób wybrzmiewają słowa młodziutkiej poetki - Grażyny Chrostowskiej – lubelskiej przedstawicielki pokolenia Kolumbów - w naszych czasach, tak bardzo naznaczonych ostatnio paraliżem, lękiem o życie, o jutro...
Kolejna- IV już edycja konkursu “W kręgu poezji Grażyny Chrostowskiej”, organizowana przez lubelskie Muzeum Martyrologii “Pod Zegarem” we współpracy z LO nr 4 oraz LO nr 27 w Lublinie, stała się okazją do przybliżenia tej nietuzinkowej postaci, ale też przypomnienia czasów grozy II wojny światowej, być może również osobistych autorefleksji dla uczestników wydarzenia. Twórczość poetycka Grażyny Chrostowskiej zaistniała w czasach bardzo trudnych. Dwudziestoletnia dziewczyna została za swoją działalność konspiracyjną, wymierzoną przeciwko okupantowi niemieckiemu, uwięziona na Zamku Lubelskim w maju 1941 r., a następnie wywieziona wraz z siostrą Apolonią do obozu koncentracyjnego w Ravensbruck we wrześniu 1941 r., gdzie w kwietniu 1942r rozstrzelano je. Jej utwory, jak czytamy w jednym z opracowań biograficznych - “(…) miały być wyrazem kłębiących w umysłach młodych dziewcząt emocji i lęków, próbą ucieczki od lagrowej rzeczywistości czy wreszcie sposobem na wzajemne podtrzymywanie się na duchu”.
Lektura utworów poetyckich Grażyny Chrostowskiej oraz biografii poetki i jej współtowarzyszek niedoli rzuca nowe światło na doświadczenia pokolenia Kolumbów - jak określa się Polaków urodzonych ok. roku 1920., których młodość przypadła na kolejny dramatyczny etap w dziejach naszej ojczyzny. W tych lekcjach historii, ale też humanizmu, które przebiegają pod sztandarem konkursu recytatorsko- krasomówczego - niemal od samego początku uczestniczyła nasza szkoła, osiągając znaczące sukcesy (w latach 2002 – 2016 konkurs miał rangę wojewódzkiego, od 2017 – jest konkursem ogólnopolskim). W tym roku, mimo utrudnionych warunków, stało się podobnie – nasza uczennica kl. VIII - Oliwia Cyranek - przystąpiła do konkursu i odegrała w nim znaczącą rolę. Jej występ, zapisany na nośniku pamięci i przesłany zgodnie z regulaminem do organizatorów konkursu, zdobył ogromne uznanie w oczach Jury. Oliwia zdobyła I miejsce w kategorii - szkoły podstawowe – a nagroda główna to wyjazd laureata wraz z opiekunem – instruktorem do byłego obozu koncentracyjnego w Ravensbruck. Ze względu na pandemię organizatorzy przewidują sfinalizowanie nagrody w sprzyjających warunkach epidemiologicznych w późniejszym terminie.
Oliwia zaprezentowała w swoim występie dwa utwory: tekst poetycki G. Chrostowskiej - “I ona poszła także” oraz fragment wspomnień Wandy Półtawskiej, pochodzących z książki pt. ”I boję się snów...” Warto podkreślić, iż Oliwka wystąpiła w tymże konkursie po raz drugi – w ubiegłym roku za swoją prezentację otrzymała wyróżnienie.
Cieszą sukcesy naszej laureatki, ale jeszcze bardziej budująca jest dla nas - pedagogów- świadomość, iż ponadczasowe wartości humanistyczne zyskują zainteresowanie i znajdują odzwierciedlenie w aktywności i postawie młodych, kreatywnych i ambitnych przedstawicieli młodego pokolenia. Oby tak pozostało...
Małgorzata Zezula - nauczyciel języka polskiego, instruktor laureatki